plenderu

Dlaczego kolor na druku wygląda inaczej niż na ekranie komputera?

Zauważyłeś, że wydruki cyfrowe rzadko perfekcyjnie odzwierciedlają kolory, które widać było podczas tworzenia projektu na ekranie komputera? To wcale nie błąd drukarni. Obraz w wersji elektronicznej nieco różni się od jego odbicia na papierze. Z czego to wynika? Co zrobić, aby zobaczyć, jak barwy rzeczywiście będą prezentować się na gotowych opakowaniach, etykietach, kalendarzach, folderach oraz innych materiałach poligraficzno-reklamowych? Odpowiadamy! Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Inne palety kolorów – poznaj różnice pomiędzy RGB a CMYK

Większość nowoczesnych monitorów, telewizorów oraz smartfonów korzysta z trybu RGB („Red, Green, Blue”), w którym podstawowymi barwami jest czerwony, zielony oraz niebieski. Ich mieszanie pozwala uzyskiwać piksele w innych kolorach. Drukarnia cyfrowa bazuje na palecie CMYK („Cyan, Magenta, Yellow i BlacK”). Tutaj bazę tworzy błękitny, żółty, amarantowy i czarny. Odcienie widoczne na wydrukach powstają z mieszanki poszczególnych farb i przeniesienia ich na podłoże drukarskie.

Różnice pomiędzy paletą RGB a CMYK sprawiają, że grafika na monitorze komputera jest nieco inna niż ta na papierze. Chcesz uniknąć rozbieżności? Pomocny będzie specjalistyczny program. Automatycznie konwertuje on pliki, aby zamienić kolory z RGB do CMYK i dopasować je do możliwości dostępnych w drukarkach oraz ploterach. Dzięki takiej operacji lepiej dostrzeżesz, jak wybrane zdjęcia, ilustracje, napisy, logo czy tabele będą prezentować się na gotowym wydruku cyfrowym. Musisz jednak pamiętać, że odwzorowanie nadal nie będzie 1:1 – drobne rozbieżności wynikają bowiem także z innych czynników.

Sprawdź ustawienia swojego monitora

Zakres barw w palecie RGB jest szerszy niż w CMYK. Druk cyfrowy zawsze będzie mniej wyrazisty, ponieważ na podświetlonym ekranie można dostrzec głębie poszczególnych barw i przejścia w ich tonacjach. Na papier trafia jedynie odbicie obrazu z pliku elektronicznego, dlatego twórcom gotowe dzieło najczęściej wydaje się nieco przygaszone i mniej żywe.

Weź pod uwagę także rodzaj matrycy, na której pracujesz oraz jej indywidualne ustawienia wyświetlania. Gdy rozjaśnisz ekran, lepiej będzie widać najdrobniejsze detale projektu. Drukowanie cyfrowe jest wykonywane jednak niezależnie od opcji wybranych dla Twojego monitora, dlatego fotki i napisy na ulotce, firmowej wizytówce, broszurce czy etykiecie mogą wydawać Ci się nieco zbyt ciemne. Drukarnia w tym przypadku nie uzna żadnych reklamacji, ponieważ efekt nie jest błędem wykonawcy, ale subiektywnym odczuciem, na które nikt nie ma wpływu.

Profesjonalni graficy i działy kreatywne radzą sobie z tym problemem poprzez wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Nowoczesne matryce i spektrofotometry automatycznie dostosują ustawienia, aby móc bardzo dokładnie wyświetlać poszczególne kolory. Takie urządzenia są jednak drogie i nieopłacalne przy okazjonalnym wykorzystaniu. Przed wysłaniem gotowego pliku do druku cyfrowego, najlepiej wykonać próbkę na domowej drukarce i ocenić materiał przeniesiony na kartkę.

Jakość papieru również ma znaczenie

Chcesz zlecić profesjonalne drukowanie opakowań, etykiet lub innych materiałów reklamowych? Zwróć uwagę, że poszczególne podłoża nieco różnią się od siebie. Dużą popularnością cieszą się papiery kredowe, które są sztywne i grube, dlatego ładnie się prezentują. Jednak nie przechodzą one procesu wielokrotnego bielenia, dlatego w rzeczywistości są lekko żółtawe. Idealną biel uzyskuje się na papierach satynowych.

Znaczenie mają także techniki druku. Chcesz skorzystać z ekonomicznego offsetu idealnego dla dużych nakładów? Na zastosowanych tutaj podłożach jasne barwy mogą nieco różnić się od tego, co widoczne jest na ekranie komputera.

Profesjonalna drukarnia – sprawdź naszą ofertę

Amicus to drukarnia z bogatym doświadczeniem w swojej branży. Wykonujemy tanie wydruki offsetowe i cyfrowe na zlecenie klientów z całej Polski. Polecamy estetyczne opakowania kartonowe, etykiety i materiały reklamowe wraz z uszlachetnieniami. Nasi doradcy dokładnie objaśnią Ci, jak uzyskać najlepszy efekt, aby kolory z Twojego projektu zostały dobrze odwzorowane na papierze. Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego.

  • Oceń ten artykuł
    (1 głos)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy