plenderu

Najpopularniejsze pojęcia związane z drukiem – słownik

Drukarnia cyfrowa Amicus Drukarnia cyfrowa Amicus

Chcesz zlecić wykonanie plakatu, ulotki, etykiet, kalendarza lub innych materiałów poligraficzno-reklamowych? Nie wiesz jednak, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego? A może drukarnia zaproponowała Ci sztancowanie, lakierowanie, foliowanie bądź inne typy obróbek i uszlachetnień, ale w ogóle nie orientujesz się, na czym to wszystko polega? Specjalnie dla naszych klientów i czytelników bloga przygotowaliśmy własny słownik. Przeczytaj, poznaj najpopularniejsze pojęcia związane z drukiem i dobierz dla siebie najlepsze rozwiązania!

Podstawowe pojęcia stosowane w branży drukarskiej

Profesjonalne drukarnie bardzo często posługują się branżowymi terminami w opisach świadczonych usług czy wytycznych dotyczących przygotowania plików. Dla osób spoza sektora poligraficznego różnice pomiędzy poszczególnymi technikami druku czy uszlachetnień mogą być jednak nieznane. Potencjalni klienci, którzy chcą zamówić materiały reklamowe, niejednokrotnie nie wiedzą, które metody najlepiej pasują do ich potrzeb. Od odpowiedniego doboru uzależnione są ostateczne efekty.

Problemy mogą pojawić się podczas przygotowywania projektów, gdy wykonawca prześle wytyczne dotyczące np. marginesów, czcionek, akapitów i edycji treści czy grafik, które mają pojawić się na ulotce, plakacie, firmowym katalogu czy kalendarzach promocyjnych. To może rodzić pewne nieporozumienia, niepotrzebne błędy w druku oraz dodatkowe koszty.

Z tego powodu objaśniamy najważniejsze pojęcia, które znacznie ułatwią proces zamawiania produkcji materiałów reklamowych, wydawnictw czy etykiet na swoje produkty. Poznaj poniższe definicje i stań się świadomym zamawiającym!

Adiustacja

Cały proces przygotowania materiału przeznaczonego do druku cyfrowego lub offsetowego. Składa się na niego redakcja tekstu, jego opracowanie merytoryczne i stylistyczne. Etap ten obejmuje także naniesienie uwag na temat prawidłowego składania, łamania oraz wydruku.

Afisz

Materiał w formie ogłoszenia lub zawiadomienia. Jest drukowany jednostronnie i najczęściej ma duży format, który przyciąga uwagę.

Akcydens

W poligrafii terminem tym określane są druki okolicznościowe (np. zaproszenia czy afisze).

Apla

Termin z zakresu DTP, który oznacza ilość farby drukowej.

Arkusz drukarski

Jedna z podstawowych jednostek w przemyśle poligraficzno-wydawniczym. Obejmuje kolumnę na formacie papieru AB2 zadrukowaną dwustronnie lub kolumny mieszczące się na arkuszu AB1 zadrukowanym jednostronnie.

Bigowanie

Proces introligatorski pozwalający wycisnąć rowek w miejscach zgięcia papieru.

Blacha

Matryca wykorzystywana do druku offsetowego. Do każdego koloru jest przypisany oddzielny element.

CMYK

Przestrzeń kolorystyczna stosowana w druku. Składają się na nią barwy: zielono-niebieska (C-cyan), purpurowa (M-magenta), żółta (Y-yellow), czarna (K-black).

Czcionka osadzona

Właściwa czcionka zamieniona na krzywe.

Druk cyfrowy

Technika drukarska polegająca na przeniesieniu projektów stworzonych w programie komputerowym na nośnik fizyczny. Możliwy jest wydruk na rozmaitych powierzchniach, różniących się gramaturami i innymi właściwościami fizycznymi (np. papier, tektura, folia). Zaletą jest wysoka jakość gotowych wydruków, szybkość realizacji zlecenia i możliwość wprowadzania poprawek na etapie drukowania. Druk cyfrowy często jest wykorzystywany do produkcji materiałów reklamowych (wizytówki, koperty, plakaty, kalendarzyki kieszonkowe), produkcyjnych (niskie nakłady opakowań, etykiety) oraz książek, zdjęć czy dyplomów.

Druk offsetowy

Przemysłowa technika druku płaskiego polegająca na przenoszeniu obrazu na docelowe podłoże z wykorzystaniem elementu pośredniczącego. Farbę rozprowadza się z aluminiowej matrycy na powierzchnię poprzez odbicie powstające na cylindrze pokrytym gumą. Jest to tradycyjna metoda, która gwarantuje niskie ceny realizacji dużych nakładów oraz wysoką jakość materiałów. Druk offsetowy wykorzystuje się do wydawania książek i prasy, produkcji opakowań, etykiet oraz większej ilości materiałów reklamowych.

DTP (Desktop publishing)

Ogół czynności związanych z przygotowaniem w programie komputerowym materiałów do druku.

Falcowanie

Łamanie (składanie) arkuszy zadrukowanego papieru. Falcowanie pozwala uzyskać materiały w wybranym formacie, oznaczone kolejną numeracją stron.

Foliowanie druku

Jedna z podstawowych technik uszlachetnień stosowanych w druku przemysłowym. Polega na nałożeniu cienkiej warstwy folii błyszczącej lub matowej na zadrukowane podłoże. W branży poligraficznej wykorzystuje się metodę na mokro (rozprowadzenie ciepłego kleju), na gorąco (klej na folii ma postać stałą) oraz mieszaną (klej ciekły podgrzewa się do danej temperatury). Foliowanie druku pozwala go uwydatnić, zwiększyć wytrzymałość podłoża i uchronić materiały przed niekorzystnymi czynnikami (woda, tłuszcz).

Gramatura

Grubość papieru lub innego materiału drukarskiego, wyrażona w gramach na metr kwadratowy.

Karton

Papier mający gramaturę co najmniej 400 g. Wykorzystywany m.in. do produkcji opakowań na produkty spożywcze, kosmetyczne, farmaceutyczne.

Kaszerowanie

Technika uszlachetnień polegająca na oklejaniu niezadrukowanego lub zadrukowanego kartonu czy innego grubszego podłoża cienkim papierem. Celem może być wzmocnienie powierzchni lub jej ozdobienie. Kaszerowanie bardzo często jest stosowane dla opakowań z tektury falistej, na które nie da się bezpośrednio nanieść projektów graficznych.

Kolor Pantone

Przestrzeń kolorystyczna stworzona przez amerykański Instytut Pantone, bardziej rozbudowana od podstawowej skali CMYK.

Lakierowanie druku (laminowanie)

Technika uszlachetnień drukarskich polegająca na pokryciu gotowych wydruków lakierem. Pomaga podnieść jakość materiałów i ich estetykę. Lakierowanie druku pozwala na zabezpieczenie powierzchni przed ścieraniem się farby, jej blaknięciem oraz innymi uszkodzeniami, do których może dojść pod wpływem czynników zewnętrznych.

Makieta

Wzorzec przeznaczony do prawidłowego łamania stronic przy wydruku publikacji.

Margines wewnętrzny

Obszar między tekstem lub elementami graficznymi i grzbietem strony.

Margines zewnętrzny

Obszar między tekstem lub elementami graficznymi a zewnętrzną krawędzią strony.

Matryca

Forma drukarska służąca do robienia wgnieceń pozwalających tłoczyć na podłożu.

Papier niepowlekany

Papier o dowolnej gramaturze, który nie ma dodatkowych uszlachetnień.

Papier powlekany

Standardowy papier o dowolnej gramaturze pokryty powłoką, która podnosi kontrast.

Paser

Znacznik, który pozwala parować strony przy wydrukach dwustronnych.

PDF (Portable Dokument Format)

Jeden z najpopularniejszych formatów stosowanych w druku cyfrowym. Jego zaletą jest utrudniona edycja i uniwersalny charakter.

Proof

Testowy wydruk z maszyny, którego celem jest możliwość oceny uzyskanej kolorystyki oraz wykończeń.

Przestrzeń kolorystyczna

Paleta barw, którą wykorzystuje się do zapisania wyświetlania odcieni oraz ich drukowania.

RGB

Przestrzeń kolorystyczna wyświetlana na monitorach, którą opisuje się za pomocą współrzędnych RGB. Model ten składa się z trzech barw: R – red (czerwony), G – green (zielony), B – blue (niebieski). Ludzkie oko odbiera wrażenie widzenia dowolnego koloru w procesie odpowiedniego zmniejszania trzech wiązek światła (czerwonej, zielonej i niebieskiej).

Rozdzielczość

Liczba pikseli (punkty obrazu) ułożonych w rzędach na powierzchni 1 cala (2,54 cm).

TIFF (Tagged Image File Format)

Format zapisywania obrazów cyfrowych w formie mapy bitowej. Pozwala uzyskać doskonałe odwzorowanie kolorów.

Sztancowanie (wykrawanie)

Jedna z czynności introligatorskich pozwalająca wycinać pożądane kształty przy użyciu wykrojnika i nacisku z dużą siłą. Sztancowanie umożliwia przygotowanie bardziej skomplikowanych form, których nie da się zyskać za pomocą tradycyjnego krojenia gilotyną introligatorską. W procesie tym wykorzystuje się noże do cięcia, perforowania lub bigowania.

Wysokiej jakości druk cyfrowy i offsetowy – sprawdź naszą ofertę

Przedstawiliśmy najważniejsze terminy stosowane w branży poligraficznej. Mamy nadzieję, że ułatwią Ci one podjęcie decyzji, jaką technikę drukowania czy uszlachetniania wybrać podczas zamawiania potrzebnych materiałów. Drukarnia Amicus oferuje profesjonalny druk cyfrowy i offsetowy, lakierowanie i foliowanie oraz usługi introligatorskie. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – nasz doradca postara się rozwiać wszystkie wątpliwości.

 

  • Oceń ten artykuł
    (2 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy