plenderu

Druk plakatów – przygotowanie projektu

Oryginalne i dobrze przygotowane plakaty przykuwają uwagę, dlatego doskonale sprawdzają się do promowania produktów i usług, wydarzeń kulturalno-rozrywkowych czy marek. Bardzo często korzystają z nich firmy farmaceutyczne, kosmetyczne i motoryzacyjne, kina, teatry, filharmonie czy galerie sztuki. Chcesz zamówić druk plakatów, ale nie wiesz, jak przygotować projekt? Podpowiadamy! Przeczytaj, poznaj sprawdzone wskazówki i zyskaj wysokiej jakości materiały reklamowe.

Jak przygotować dobry projekt plakatu?

Zanim wybierzesz wykonawcę i zlecisz drukowanie plakatów, musisz stworzyć projekt, który będzie atrakcyjny wizualnie oraz dopasowany do celów Twojej kampanii. Tego typu nośnik może pełnić funkcję informacyjną, ale zarazem powinien przykuwać wzrok. Obecnie plakaty coraz rzadziej są typowymi afiszami, które oznajmiają termin jakiegoś wydarzenia bądź wprowadzenia promocji w ofercie sklepu czy salonu usługowego. Często mają jednocześnie stać się dekoracją – zdobią ściany butików, drogerii i perfumerii, biur podróży, salonów samochodowych oraz innych firm.

Projekt musi być perfekcyjnie dopasowany do identyfikacji wizualnej konkretnej marki. Liczy się zarówno kolorystyka i użyte zdjęcia, jak i treść. Ważne jest, by plakat był nietuzinkowy i wyróżniał się na tle konkurencji. Korzystanie z powtarzalnych schematów i szablonów coraz rzadziej przynosi pożądany skutek. Przed przystąpieniem do prac graficznych, należy określić target kampanii. Dopiero na podstawie uwarunkowań, zainteresowań i gustu konkretnych grup docelowych, można poszukiwać pomysłów, które rzeczywiście mogą się spodobać.

Kolejne kroki ułatwiające projektowanie i druk plakatów to:

  • analiza języka odbiorców – zdobyta wiedza pozwoli Ci przygotować chwytliwe hasło reklamowe. Najlepiej, gdy będzie ono krótkie, a zarazem nawiąże do wartości wyznawanych przez grupę docelową,

  • zaprojektowanie szaty graficznej – sprawdzonym rozwiązaniem są podziały geometryczne. Z powodzeniem można jednak sięgać także po abstrakcje czy unikalne zdjęcia z własnej bazy. Ważne, aby fotografie i kolorystyka były dopasowane do konkretnej marki, promowanego produktu, usługi czy wydarzenia,

  • połączenie tekstu i grafiki – etap ten wymaga dużego wyczucia, ponieważ profesjonalny plakat musi być przejrzysty. Najważniejsze jest wyeksponowanie najistotniejszych informacji. Do oznaczenia hasła reklamowego można wykorzystać pogrubienia, kursywę, podkreślenia czy kontrastowy kolor. Całość musi być harmonijna. Lepiej zrezygnować z ozdobnych i rzadkich czcionek na rzecz prostszych i bardziej popularnych. Plakat w pewnym sensie może być dziełem sztuki, ale użytkowej, dlatego elementy artystyczne nie mogą zaburzać czytelności całej kompozycji.

Drukowanie plakatów – technika cyfrowa czy offsetowa?

Chcesz zlecić druk plakatów, ale nie wiesz, jaką technikę najlepiej wybrać? Druk cyfrowy doskonale sprawdza się przy małych nakładach. Metoda ta pozwala uzyskać doskonałe nasycenie kolorów, dzieło jest gotowe bardzo szybko. Dodatkowym plusem jest możliwość wykonania wydruku próbnego i ewentualnego naniesienie poprawek na projekt, gdy nie będzie on spełniał wszystkich wymogów.

Kolejnym rozwiązaniem jest druk offsetowy. Powszechnie kojarzy się on z zamówieniami przemysłowymi (opakowania, etykiety) oraz wydawaniem książek czy prasy. Można go wykorzystać także do produkcji plakatów, ponieważ zapewnia najwyższą jakość wizualną. Proces obejmuje jednak przygotowanie matryc, z których obraz zostanie odbity na papierze. Jest to dodatkowy koszt, dlatego technika ta jest opłacalna przy bardzo dużych zleceniach.

Druk plakatów w ofercie AMICUS

W Drukarni AMICUS możesz zamówić profesjonalny druk plakatów na doskonałym papierze kredowym. Obsługujemy zamówienia na dowolną ilość egzemplarzy (już od 1 sztuki), a nasi pracownicy mogą Ci pomóc przygotować projekt. Maksymalny format to 480 x 320 mm. Sprawdź szczegóły oferty. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu – dokładnie objaśnimy Ci, jak wygląda cały proces.

 

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy