plenderu

Falcowanie - co to jest i kiedy się stosuje?

Każda branża i dziedzina ma swój specjalistyczny język, który ułatwia komunikację osób pałających się na co dzień wybraną tematyką. Nie inaczej jest z poligrafią, czyli gałęzią techniki zajmującą się drukiem. Falcowanie, inaczej składanie lub złamywanie to czynność introligatorska polegająca na złożeniu większego arkusza papieru w mały. Rozmiar ten może być dwu- lub wielokrotnie mniejszy. W zależności od różnych składowych zamówienia, proces ten odbywa się w sposób automatyczny lub ręczny. Najczęściej do falcowania wykorzystuje się narzędzie zwane kostką introligatorską. Wbrew nazwie, nie ma ona kształtu kości do gier karcianych lub planszowych. To długi, płaski i podłużny przedmiot wykonany głównie z materiałów syntetycznych. W dobie nowoczesnych technologii częściej korzysta się jednak z procesów w pełni automatycznych. Maszyny takie określa się mianem falcerek lub złamywarek. W taki sposób powstają m.in. książki, mapy i ulotki.

Pojedynczy falc to miejsce zgięcie arkusza. W przypadku produkcji książek jest on chowany w jej grzbiet lub zwyczajnie odcinany. Nieco inaczej jest z ulotkami, gdzie falc jest częścią produktu. W maszynach drukarskich, gdzie druk realizowany jest z rol papieru, złamywak ustawiony jest w taki sposób, aby odcinać fragment gotowej wstęgi. Następnie całość jest składana, co pozwala uzyskać np. jeden egzemplarz gazety. 

Rodzaje falcowania

W codziennej pracy introligatorskiej spotyka się wiele rodzajów falcowania. Składając kartki papieru, pod uwagę należy wziąć nie tylko ich rozmiar, ale również szerokość i grubość. Tym samym w pracowniach poligraficznych wyróżnia się falcowanie równoległe:

  • harmonijkowe w "Z"- wszystkie skrzydełka np. ulotki wyróżniają się taką samą szerokością, 
  • obwolutowe w "ołtarzyk" - często wykorzystywane do produkcji np. zaproszeń na ślub. Boczne skrzydła kartki są mniejsze od środkowej, a suma ich szerokości musi być taka sama jak szerokość skrzydła środkowego, 
  • obejmujące w "roladkę" - ulotka złożona jest w kształt litery "C". Zewnętrzne skrzydło znajdujące się po stronie prawej wchodzi do środka, natomiast wewnętrzne obejmuje je.  

Falcowanie a bigowanie

Z falcowaniem często bywa mylona technika zwana bigowaniem (rowkowaniem). Termin ten pochodzi z języka niemieckiego i oznacza dosłownie "ułatwianie zginania". W tym przypadku również dokonuje się wgnieceń lub złamań, jednakże na materiale innej objętości. Do bigowania wykorzystuje się gruby papier, z którego mogą powstać zaproszenia na różne uroczystości, kartony, kartki okolicznościowe, teczki oraz kartony. Tak precyzyjnie zrobione bigi mają umożliwić bezproblemowe zgięcie kartki. Cały proces wykonywany jest za pomocą noży bigujących, perforujących, układu rolek, czy też specjalistycznych listew i składa się na wiele etapów.  

Bigowanie można opisać w dwóch najważniejszych krokach:

  • zmiana geometrii materiału bądź jego struktury, 
  • osłabienie wytrzymałości grubej kartki lub kartonu. 

Rowkowanie rozpoczyna się od bardzo precyzyjnego niszczenia połączeń struktury materiału poprzez jego nadkrawanie lub perforację. Następnie konieczne jest sprasowanie całości w taki sposób, aby produkt był mniej sztywny i cieńszy. W zależności od wielu czynników można wykonywać to ręcznie lub maszynowo. Urządzenia do bigowania nazywa się wykrojnikami lub przegniatarkami. 

W drukarni cyfrowej i offsetowej Amicus znajdziesz kompleksowe usługi najwyższej jakości. Wykonujemy szeroki zakres prac introligatorskich, w tym m.in. falcowanie i sztancowanie. Oferujemy rozwiązania zarówno dla klientów indywidualnych, jak i  firm. Z naszej oferty korzystały tak znane marki, jak Lidl, Tesco i Biedronka. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub osobistego. Do każdego zamówienia podchodzimy w sposób spersonalizowany, pragnąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów.

  • Oceń ten artykuł
    (2 głosów)
  • Dział: Blog
Więcej w tej kategorii: Sztancowanie - na czym polega? »

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy