plenderu

Co to są spady drukarskie? Odpowiadamy

Przygotowałeś projekt do drukarni, wysyłasz plik i wtedy pada enigmatyczne: a gdzie są zaznaczone spady? Nie martw się – nie jesteś zapewne ani pierwszym, ani ostatnim klientem, który nie zna odpowiedzi na to pytanie! To, co się mieści pod tym pojęciem i dlaczego jest tak ważne z punktu widzenia drukarskiego? Dowiesz się z pozostałej części artykułu!

Linie cięcia - marginesy bezpieczeństwa

Tłumacząc, czym są spady, najprościej można określić je jako zadrukowany obszar arkusza, odcinany w procesie wykończenia wydrukowanych materiałów w introligatorni. Najczęściej jest on wąskim paskiem. Niepotrzebny fragment dokumentu obcinany jest po specjalnie zaznaczonych liniach cięcia. Są one niezwykle ważne, aby przygotowana ulotka, plakat czy inny materiał nie zostały zbyt mocno przycięte.

Szczególnie jest to istotne w projektach, w których nie ma białego tła, tylko jest ono kolorowe lub stanowią je elementy grafiki. Jeśli margines bezpieczeństwa nie jest zaznaczony, wówczas łatwo jest źle odciąć niepotrzebne brzegi kartki papieru. W ten sposób można zepsuć ostateczny efekt. Dlatego właśnie zrodziła się konieczność zastosowania spadu drukarskiego.

Niestety urządzenia introligatorskie – gilotyny i krajarki nie są zbyt dokładne. Poza tym zazwyczaj wydrukowanych materiałów nie obrabia się pojedynczo. Z reguły cięte są z tzw. stosu. Wówczas siłą rzeczy między poszczególnymi arkuszami występują mikroprzesunięcia. Dlatego linie cięcia umieszcza się w odległości co najmniej 2 mm od brzegów drukowanego dokumentu. Ile ona ostatecznie będzie wynosić, zależy od specyfikacji podawanej przez poszczególne drukarnie. Z kolei po liniach cięcia obcina się spady. W efekcie uzyskujesz gotowy materiał w formacie netto.

Gdy natomiast wszystkie ważne elementy, jakie zawiera dokument, znajdują się poza tzw. obszarem bezpiecznym, to wówczas dochodzi do ich całkowitego lub częściowego usunięcia. Stąd tak istotne znaczenie ma właśnie wytyczanie marginesu.

Jak prawidłowo przygotować materiał ze spadami do druku?

Mimo iż spady stosowane w druku są niezwykle ważne w pracy drukarskiej, to jednak sporo zleceniodawców je pomija. Ten element można zaplanować już na etapie projektowania danego dokumentu. Jeśli nie zostanie uwzględniony, uniemożliwi poprawny wydruk i zazwyczaj pliki bez niego są odrzucane do korekty. Bezpieczny margines warto więc dodać do projektu. Wtedy będziesz miał pewność, że logo Twojej firmy lub inne elementy graficzne nie zostaną nieestetyczne przycięte.

W jaki sposób powinien być przygotowany dokument, aby można było precyzyjnie odciąć od niego zbędne krawędzie:

  • pole bezpieczne – to miejsce zawierające wszystkie elementy graficzne i teksty, które mają się znaleźć na wydrukowanym materiale, nie mogą wykraczać poza to pole,
  • margines bezpieczeństwa – wskazuje, jakie elementy znajdujące się na tym polu można obciąć,
  • spad drukarski – obszar, który odcina się w trakcie obróbki introligatorskiej. Stanowi on granicę dla elementów, które dochodzą do krawędzi gotowego projektu. Na spadzie muszą znaleźć się np. podlewki.

Możesz także uwzględnić w projekcie znaczniki cięcia, ale nie jest to konieczne.

Przygotowanie dokumentu w wersji pożądanej przez drukarnię nie jest już dzisiaj tak skomplikowane. W wielu programach graficznych istnieje bowiem możliwość automatycznego wygenerowania spadów do druku w opracowywanym materiale reklamowym. Warto wyszukać taką funkcję.

Spady w druku – właściwie zabezpieczony projekt graficzny

Materiały reklamowe można więc uchronić przed nieprawidłowym przycięciem. Spady drukarskie z jednej strony ułatwiają prace drukarzom, a z drugiej – gwarantują zleceniodawcom, że ostateczny wydruk będzie dobrze wykonany, czyli odpowiednio docięty. Dzięki liniom cięcia ulotki, plakaty, wizytówki, foldery inne materiały reklamowe są właściwie zabezpieczone i przygotowane do procesu finalnej obróbki.

Jeśli nie jesteś pewien, czy w odpowiedni sposób przygotowałeś dokument do druku, zawsze możesz nas o to zapytać!

  • Oceń ten artykuł
    (1 głos)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy