plenderu

CMYK a RGB - różnice między paletami kolorów

Stworzyłeś piękny projekt ulotki, plakatu, firmowego kalendarza lub inny plik graficzny idealnie wpisujący się w Twój gust? Zadbałeś o pieczołowity dobór kolorów i dopracowanie każdego najdrobniejszego szczegółu, ale okazało się, że ta dopieszczona grafika inaczej prezentuje się na wydruku cyfrowym niż na ekranie Twojego komputera? Odcienie są mniej wyraźne, dostrzegasz różnice w tonacjach i wydaje Ci się, że całość straciła swój unikalny charakter? To wcale nie wina drukarni, a dwóch odmiennych przestrzeni barw. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czym różni się CMYK od RGB oraz co zrobić, by wydruk wyglądał dokładnie tak, jak tego chcesz. Zapraszamy!

RGB a CMYK – poznaj podstawowe palety kolorów

Różnica pomiędzy tym, co widzisz na ekranie, a wydrukiem w pewnym stopniu wynika z nośnika obrazu. Grafika oglądana w postaci pliku elektronicznego jest wyświetlana na monitorze, który emituje światło. Projekt trafia na papier, który go jedynie odbija. Dobrze doświetlone barwy na ekranie wydają się więc mocniejsze i bardziej wyraziste. Jednak najważniejszym powodem nieścisłości w odcieniach są palety kolorów – RGB oraz CMYK, które różnią się od siebie.

Czym jest RGB?

Skrót RGB pochodzi od angielskiego „Red, Green, Blue”. Paleta ta funkcjonuje na trzech podstawowych kolorach – czerwonym, zielonym i niebieskim. Ich prawidłowe wymieszanie pozwala uzyskać pozostałe barwy. Nałożenie na siebie wszystkich tych trzech odcieni w najniższym zakresie daje czerń, a w najwyższym biel. Z RGB korzysta większość współczesnych urządzeń elektronicznych (m.in. monitory, TV czy ekrany smartfonów).

Czym jest CMYK?

Oznaczenie CMYK pochodzi od angielskiego „Cyan, Magenta, Yellow i BlacK”. Paletę tę tworzą więc cztery podstawowe kolory: błękit, amarant, żółć i czerń. Zbiór tych barw jest wykorzystywany w wydrukach wykonywanych wszystkimi rodzajami urządzeń. Po zmieszaniu trzech pierwszych odcieni można byłoby uzyskać kolor zbliżony do czerni. Obecnie jednak w drukarkach i ploterach montuje się dodatkowy pojemnik z czarnym tuszem, aby obniżyć koszty związane z koniecznością mieszania farb.

CMYK a RGB – podstawowe różnice

Palety CMYK i RGB różnią się przede wszystkim:

  • kolorami bazowymi, których wymieszanie pozwala otrzymać inne barwy. Gdy w tej pierwszej przestrzeni nałożysz na siebie trzy kolory podstawowe, uzyskasz odcień zbliżony do czerni. Ten sam zabieg w RGB tworzy biel,
  • w palecie RGB pojedynczy piksel na wyświetlaczu elektronicznym daje kolor powstały ze zmieszania podstawowych barw. W CMYK te kolory są mieszane przez urządzenie drukujące i przenoszone na papier.

Kolejną różnicą jest większy zakres barw uzyskanych przy zastosowaniu palety RGB. Warto podkreślić, że grafika wyświetlana na monitorze jest bardziej wyrazista, mocno dostrzegalna jest głębia poszczególnych odcieni, przejścia tonacji. Projekt przeniesiony na papier wielu osobom może wydawać się mniej „żywy”.

RGB a CMYK – co zrobić, aby zobaczyć na monitorze grafikę, która trafi na wydruk?

Obawiasz się, że obrazki stworzone na plakat, ulotkę, kalendarz ścienny, wizytówkę czy do firmowego folderu po wydrukowaniu stracą swój naturalny wyraz? Nie chcesz, aby staranne dobieranie odcieni nie dało tak naprawdę efektu, którego się spodziewasz, a gotowe materiały reklamowe odbiegały od tego, co widzisz w programie graficznym na monitorze swojego komputera? Istnieje możliwość zobaczenia na ekranie barw tak, jak będą prezentować się na papierze. Jak to zrobić?

Potrzebny Ci będzie specjalistyczny program, który przekonwertuje plik z palety RGB do CMYK. Barwy zostaną zmienione na te, które są dostępne w palecie wykorzystywanej przez drukarki czy plotery. To pozwoli Ci ocenić efekt przed oddaniem projektu do drukarni.

Potrzebujesz wysokiej jakości wydruków cyfrowych lub offsetowych? Drukujemy m.in. etykiety, opakowania kartonowe i foliowe, materiały produkcyjne oraz reklamowe. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty oraz do kontaktu z przedstawicielem AMICUS. Wspólnie dobierzemy idealne rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy!

  • Oceń ten artykuł
    (1 głos)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy