plenderu

Druk fleksograficzny - co to jest?

Szukasz druku wypukłego? Fleksografia to technika, dzięki której uzyskasz taki efekt - tania, ale doskonała pod względem jakości. Wykorzystuje ciekłe farby szybkoschnące i elastyczne formy drukarskie. Jest coraz bardziej powszechna i popularna, m.in. w branży spożywczej, która inwestuje nie tylko w reklamę, ale też w przyciągające wzrok opakowania. Przeczytaj, na czym polega druk flekso i wypróbuj jego możliwości! 

Dobrze znany druk fleksograficzny

Technika ta, zwana kiedyś formą druku gumowego, znana jest od XIX wieku. Dawniej była stosowana do produkcji opakowań produktów niskogatunkowych, bo była uznawana za tę gorszego gatunku. Wraz z rozwojem technologii druk flexo zyskał na jakości i z czasem został doceniony. Dzisiaj jest oferowany do realizacji nawet bardzo wymagających projektów. Fleksografia to, innymi słowy, zestawienie kilku cylindrów:

  • nanoszącego farbę, 
  • aniloxowego,
  • formowego,
  • dociskowego. 

Jak przebiega cały proces?

Cylinder nanoszący pobiera farbę i transportuje ją na aniloxowy (z małymi wypustkami). Farba przenika do zagłębień, a następnie na cylinder formowy - to na nim znajduje się elastyczna, wyrabiana głównie z fotopolimeru forma drukowa, charakterystyczna dla tej techniki. Element dociskowy (jak nazwa wskazuje) wytwarza odpowiedni nacisk, dzięki któremu na podłożu drukowym powstaje obraz. W ten sposób uzyskujemy zaplanowany efekt. 

Nie tylko na papierze

Profesjonalny nadruk fleksograficzny jest efektowny i stosunkowo tani. Daje też dużo możliwości ze względu na szeroki wybór podłoży drukowych - jak już było wspomniane, są to tworzywa sztuczne i opakowania wykonane z elementów syntetycznych, ale też folie, materiały o chropowatej nawierzchni i tradycyjny papier. Opcji jest wiele, dzięki czemu możliwa jest realizacja nawet najbardziej skomplikowanych zamówień. Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, skontaktuj się z nami - z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania!

Wielofunkcyjne maszyny

Drukarnie chętnie inwestują w maszyny do druku flekso, bo ich posiadanie przynosi mnóstwo korzyści. Wszechstronność tej metody pozwala na przyjmowanie zróżnicowanych zleceń i regularną współpracę z wieloma przedsiębiorstwami. Są też inne zalety - do tego typu sprzętu można doinstalować jednostki drukujące w pozostałych technologiach, takich jak druk wklęsły czy sitodruk. Poza tym ten rodzaj maszyn wyposażony jest w funkcję do de- i relaminacji. Dzięki temu możliwy jest m.in. druk etykiet samoprzylepnych.

Gdzie jest wykorzystywana ta metoda?

Im bardziej charakterystyczne opakowanie, tym większa szansa, że konsument po nie sięgnie. Flekso druk pięknie się prezentuje i przykuwa uwagę, dlatego jest stosowany do produkcji:

Jest idealny do różnego rodzaju reklam, zwłaszcza tych zaprojektowanych w wyjątkowo dużej rozdzielczości, bo zachowuje wysoką jakość, ograniczając równocześnie ilość szkodliwych środków chemicznych. Tym samym jest bardziej ekologiczny niż standardowe formy druku. 

Nieustanny rozwój

Kiedyś traktowana po macoszemu, dzisiaj stale udoskonalana - fleksografia zyskuje dzięki rozwojowi szeroko pojętej technologii. Stopniowo wprowadzane w tej metodzie zmiany, nowoczesne maszyny i troska o jakość sprawiły, że stała się ona powszechna w pewnych gałęziach przemysłu. Dlatego nie omijają jej nowinki - nadal poszerzają się jej możliwości, a dotychczasowe doświadczenia jej użytkowników wpłynęły bezpośrednio na jej obecną efektywność.

Dowiedz się więcej

Nasza drukarnia specjalizuje się w nadrukach różnego typu i ma wieloletnie doświadczenie. Zamówisz w niej nie tylko materiały reklamowe, ale też zyskasz fachowe porady i zbierzesz niezbędne informacje. Przekonaj się, ile możesz zyskać dzięki profesjonalnej promocji i wykreowaniu odpowiedniego wizerunku Twojej marki. Zgłoś się do nas, jeśli zainteresował Cię druk flekso - wspólnie wybierzemy optymalną technikę dla Twojej reklamy!

  • Oceń ten artykuł
    (7 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy