plenderu

Prace introligatorskie - na czym polegają?

Zastanawiasz się, na czym polegają prace introligatorskie? Kiedyś było to artystyczne oprawianie książek - zajęcie, które wymagało wiedzy, umiejętność i wyjątkowych zdolności. Rozwój techniki zupełnie zmienił ten proces. Jak przebiega współcześnie i czym się charakteryzuje? Przeczytaj nasz tekst - rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Oprawianie książek - kiedyś i dziś

Dawniej introligator był rzemieślnikiem, który ręcznie oprawiał książki i dbał o to, by je zabezpieczyć przed uszkodzeniem. Każdy znał ten fach - uznawano go za wyjątkowy i trzeba było mieć do niego specjalne predyspozycje - m.in. sumienność, dbałość o szczegóły, zmysł artystyczny i skrupulatność. Dzisiaj jest to zawód uznawany za mało popularny. Wielu młodych ludzi, słysząc o introligatorze, pyta: „Kto to?”. Wyjaśniamy i zapewniamy, że usługi introligatorskie nadal są dostępne, chociaż w nieco innej formie. Większość fachowców przygotowuje druki do oprawy, ale można też znaleźć takich, którzy zajmują się renowacją starych książek. 

Nietypowy zawód

Kiedyś okładki książek były solidniejsze - nie bez przyczyny mówi się o czytaniu od deski do deski. Wymagały więc większego nakładu pracy. Dzisiaj zazwyczaj są miękkie, a drukarnie zostały wyposażone w nowoczesne maszyny, które w dużej mierze zastąpiły introligatorów (takie jak wykrojniki, krajarki papieru, klejarki i automaty do opraw bezszwowych). Jednak umiejętności introligatorskie nadal są potrzebne na wielu etapach przygotowywania książek i innych publikacji. Fachowców zajmujących się tą dziedziną dzielimy obecnie na:

 • poligraficznych,
 • galanteryjnych. 

Ci pierwsi pracują w drukarni i tworzą wkłady z zadrukowanych arkuszy, a później łączą je z okładką. Przycinają je do odpowiedniego formatu, składają i tworzą całość za pomocą kleju, nici albo specjalnych drutów. Natomiast introligatorzy galanteryjni zajmują się renowacją zabytkowych woluminów, ale też okazjonalnym tworzeniem opraw m.in. ze skóry i płótna.

Nie tylko oprawa

Profesjonalne usługi introligatorskie obejmują nie tylko oprawę książek, prac dyplomowych, ważnych dokumentów i innych materiałów. W introligatorni wykonywane jest także:

 • sztancowanie (wykrawanie) druków - nadawanie arkuszowi określonego kształtu,
 • falcowanie - składanie papierowych arkuszy w taki sposób, by uzyskać daną liczbę stron w określonym formacie,
 • bigowanie - wykonywanie specjalnych wgnieceń, które ułatwiają składanie poszczególnych arkuszy, 
 • foliowanie,
 • złocenie i lakierowanie uv druku

W naszej drukarni dodatkowo produkujemy też teczki papierowe z nadrukiem. Mamy wieloletnie doświadczenie - u nas nie tylko odpowiednio przygotujesz do druku swoje materiały, ale też zyskasz fachowe porady dotyczące całego procesu publikacji.

Druki reklamowe

Działalność introligatora niekoniecznie jest związana z książkami i wielostronicowymi wydrukami. Współcześnie przydaje się też przy produkcji materiałów reklamowych, a na te - w dobie konsumpcjonizmu - jest ogromne zapotrzebowanie. Większość drukarni oferuje druk broszur, gazetek, folderów i ulotek. W przypadku ich projektowania i druku nie można się obejść bez wsparcia fachowca, który dba o jakość i efekt. Kimś takim jest właśnie dobrze wyszkolony introligator!

Cenne pamiątki

Zdarzają się i tacy, którzy doskonale wiedzą, na czym polegają prace introligatorskie i oprawiają nie tylko ukochane książki, ale też cenne pamiątki rodzinne - stare książeczki do nabożeństw, albumy lub ulubione lektury dziadków. Ich wartość sentymentalna jest niejednokrotnie bezcenna i dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć na kolejne lata. O książki zawsze warto dbać, a te stare wzmacniać i solidnie oprawiać!

Wiele możliwości

Jak widać, na przestrzeni lat usługi introligatorskie nieco zmieniły swój charakter. Przeciętny Polak korzysta z nich głównie przy okazji kończenia studiów i szybko zapomina o kimś takim jak introligator. Tymczasem bardzo często każdy z nas ma do czynienia z efektami jego pracy. Na co dzień nie doceniamy złożonego procesu powstawania książek. Warto o tym pomyśleć, gdy kolejny raz sięgniemy po jakąś publikację. 

 • Oceń ten artykuł
  (4 głosów)
 • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy