plenderu

Jak przygotować plik do druku?

Nawet najlepszy pod względem grafiki i pomysłu projekt może zostać niedoceniony, jeśli tylko zostanie źle przygotowany do druku. Okazuje się, że dobry zamysł to tylko połowa sukcesu. Równie ważna jest znajomość kilku zasad, które warunkują poprawne opracowanie pliku dla drukarni. Przeczytaj, a dowiesz się, jak wygląda idealnie utworzony załącznik do wydruku!

Zapytaj o szczegóły

Warto pamiętać, że oddanie projektu do druku nie jest jednoznaczne z zakończeniem realizowanego zadania. Jeśli nie zapytasz w swojej drukarni o szczegółowe wytyczne, może okazać się, że Twoje zamówienie nie zostanie poprawnie wydrukowane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że plik nie będzie dostosowany do maszyn, z których korzysta drukarnia - inaczej należy przygotować dokument do wydruku na ploterze, odmiennie do realizacji techniką cyfrowo-offsetową. Zatem pamiętaj, aby spytać o szczegółowe zalecenia na temat tego, jak opracować plik.

Format ma znaczenie

Dobrze wybrany rodzaj zapisu jest kwestią kluczową - jeśli drukarnia nie będzie w stanie otworzyć przesłanego przez Ciebie pliku, zwyczajnie nie uda się jej wykonać zamówienia. Zapisanie go w odpowiednim rozszerzeniu sprawi, że unikniesz błędów i nieporozumień podczas realizacji zlecenia. Najczęściej wybieranym formatem do druku jest PDF. Jest on niejako najbezpieczniejszy i najbardziej uniwersalny. Pozwala na wydruk jednego pliku w różnych rozmiarach, co istotne - nie obniżając jakości żadnego z nich. PDF umożliwia zapis grafiki wektorowej i późniejsze działanie na projekcie przy zachowaniu jego pierwotnych walorów.

Większość drukarni akceptuje także pliki TIFF lub JPG - warto jednak wiedzieć, że niosą one pewne ograniczenia. Zdjęcia udostępnione w JPG na skutek kompresji potrzebnej do ich przesłania zwyczajnie mocno tracą na jakości - ich późniejszy wydruk często jest po prostu nieudany. Jeśli zamierzasz drukować swoje wizytówki, to projekt zapisany w JPG okaże się wystarczający - do realizacji zamówień o większych rozmiarach będzie nietrafiony. Dużo lepiej wówczas wybrać format TIFF - plik w nim przekazany nie traci swoich właściwości. Ma on także dwukrotnie większą gamę barw niż popularny JPG - dobrze sprawdza się przy drukowaniu wielkoformatowym.

RGB czy CMYK?

Nie zawsze projekt, który widzisz na monitorze swojego komputera, będzie wyglądał identycznie w rzeczywistości. Niezwykle istotnym elementem, który bardzo wpływa na efekt, jest dobór odpowiedniej przestrzeni barwnej. Co to znaczy? Jeśli nie dopasujesz palety kolorów do technologii wydruku, finalne odcienie projektu będą odbiegać od założonych. Warto na samym wstępie pracy ustawić poprawną gamę, by uniknąć różnic. Jeśli planujesz druk offsetowy w dużym nakładzie lub realizację cyfrowo-laserową powinieneś wybrać CMYK. Jeśli natomiast Twoje zlecenie jest niewielkie i opiera się głównie na wydruku zdjęć - wówczas postaw na RGB.

Nie zapomnij o spadach

To element, o którym często się zapomina. Jeśli chcesz dobrze przygotować plik do druku, pamiętaj, że musi on mieć obszary wychodzące poza krawędź cięcia maszyny. To tak zwane martwe pole w Twoim projekcie, w którym nie powinny pojawiać się żadne ważne informacje i grafiki. Marginesy i spady muszą znajdować się z każdej strony przygotowanego projektu - standardowo wynoszą od 2 do 5 milimetrów. Pamiętaj, że Twoje wydruki będą cięte gilotyną - spady są zatem niezbędne, jeśli chcesz uzyskać efekt, jaki oczekujesz.

Dobierz rozdzielczość

Minimalna rozdzielczość pliku to wymóg każdej profesjonalnej drukarni. Ustawienie jej na 350 dpi gwarantuje, że wszystkie szczegóły projektu będą wyraźne i widoczne na wydruku bez względu na jego wielkość końcową. Pamiętaj też, by dobrze dobrać rozdzielczość zdjęcia do druku wielkoformatowego - zbyt mała sprawi, że fotografia będzie po prostu nieczytelna.

Podsumowanie

Tych kilka prostych zasad sprawi, że Twój projekt będzie wyglądał świetnie po wydrukowaniu. Pamiętaj o nich, a pozbędziesz się stresu przed otrzymaniem paczki z drukarni. Jeśli wciąż będziesz potrzebował pomocy - specjaliści z drukarni Amicus służą doświadczeniem i radą.

  • Oceń ten artykuł
    (1 głos)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy