plenderu

Uszlachetnianie druków - popularne techniki w poligrafii

Nie zawsze niesztampowy pomysł jest tym, co pozwala wyróżnić Twój projekt na tle innych. Oryginalność stała się zbyt powszechna, by skutecznie przykuć oko odbiorcy. Foliowanie, tłoczenie lub złocenie - to zabiegi uszlachetniania druków, które sprawią, że nawet pozornie zwykła ulotka nabierze wyjątkowego charakteru. Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby na uatrakcyjnienie Twoich projektów. Zapraszamy do lektury!

Podstawowy cel uszlachetnień druku

Prostym i coraz bardziej popularnym sposobem na wyróżnienie produktu jest jego uszlachetnienie. Pozwala ono stosunkowo niewielkim kosztem nawet ze zwykłej ulotki uczynić wydruk o wysokich walorach estetycznych, a także znacząco wpływa na jakość drukowanych materiałów. Wszystkie zabiegi mające na celu uatrakcyjnienie zamówienia powodują, że efekt jest niezwykle zadowalający.

Uszlachetnianie druków sprawia, że finalny produkt trwalszy i bardziej wytrzymały, a jego barwy mocniej nasycone. Co istotne, takiemu zabiegowi można poddać praktycznie wszystko - kalendarze ścienne, drukowane wizytówki, plakaty, zaproszenie czy wspomniane już ulotki składane.

Rodzaje uszlachetnień

Dzięki współczesnej technologii uatrakcyjnianie druku staje się coraz bardziej cenionym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele firm. Jeśli chcesz zainteresować swoich klientów oferowanymi produktami postaw na oryginalne uszlachetnianie etykiet, ulotek czy wizytówek - wybierz jedną z kilku dostępnych technik.

Tłoczenie druku

Uznane za jedną z najprostszych metod uatrakcyjniających wydruk. W prostym ujęciu to nic innego jak stworzenie na drukowanym materiale trójwymiarowego wzoru. Nanoszony jest on za pomocą specjalnie stworzonej do danego projektu matrycy. Powstaje poprzez odpowiednie dociśnięcie tworzywa na wałku drukarskim do wspomnianej matrycy tłoczącej - efekt może być wklęsły lub wypukły. Dzięki tłoczeniu można uzyskać bardzo subtelne i nienachalne zdobienie - idealne w przypadku wydruku okładek albumów czy zaproszeń ślubnych.

Foliowanie druku

Jest niezwykle popularnym zabiegiem, który nie tylko uszlachetnia gotowy wydruk, ale dodatkowo znacząco wpływa na jego jakość. Ta metoda skutecznie usztywnia i wygładza powierzchnię produktu. Nie jest skomplikowana - polega na pokryciu kartki folią nakładaną na gorąco. Jako Klient możesz wybrać jej rodzaj, który wzbogaci Twój wydruk - zdecyduj czy będzie ona matowa, błyszcząca czy aksamitna.

Zabieg foliowania sprawia, że katalog, plakat czy wizytówka zyskują nie tylko wyjątkowy wygląd, ale też skuteczną ochronę przed wilgocią. Trudniej jest także tak zabezpieczony materiał uszkodzić mechanicznie. Co ciekawe, to technika, która jako jedyna chroni gotowy egzemplarz przed promieniami słonecznymi, a tym samym - przed blaknięciem. To popularny rodzaj uszlachetniania druków wśród restauratorów. Wykorzystuje się go do foliowania menu i cenników, czyli tych materiałów, które są często użytkowane.

Lakierowanie UV

To nic innego jak zabezpieczenie i wzbogacenie druku za pomocą lakieru UV. Nanoszony jest on dzięki specjalnemu dozownikowi, który pozwala na pokrycie całości kartki lub tylko jej fragmentu. Bezbarwny lakier usztywnia produkt, a równocześnie chroni go przed czynnikami zewnętrznymi - chociażby wilgocią. Polakierowane wydruki zyskują na nasyceniu barw, a także stają się aksamitne w dotyku. Warto jednak, żebyś dobrze przemyślał ten zabieg, jeśli planujesz realizację elementów składanych - polakierowany materiał trudniej uciąć lub bigować.

Złocenie i srebrzenie druku

Technika ta polega na pokrywaniu wskazanych elementów specjalną folią - w kolorze srebra lub złota. Najczęściej złocone są logotypy. To wyjątkowy zabieg, który świetnie sprawdza się na wizytówkach, katalogach czy zaproszeniach - zwiększa atrakcyjność projektów.

Podsumowanie

Rodzajów zdobień jest wiele i wciąż wymyślane są nowe. Ich dobór warto dostosować do typu projektu, ale również do budżetu. W uszlachetnianiu Twoich druków pomoże Ci drukarnia Amicus - sprawdź ofertę. Profesjonaliści sprawią, że Twoja wizytówka, katalog czy zaproszenie nabiorą zupełnie nowego charakteru!

  • Oceń ten artykuł
    (1 głos)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy