plenderu

Druk przemysłowy - zastosowania w praktyce

Realizacja ulotek, kalendarzy, wizytówek i innych materiałów reklamowych to tylko niewielka część usług świadczonych przez firmy działające w branży poligraficznej. Ważną gałęzią jest także druk przemysłowy. Zastanawiasz się, jakie zastosowanie znajduje on w praktyce? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki artykuł, który pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Czym jest druk przemysłowy?

Usługi druku przemysłowego powstały z myślą o firmach produkcyjnych. Stanowią one jeden z etapów wytwarzania towarów, a ich wyróżnikiem jest funkcja, którą pełnią. Różnego rodzaju techniki pozwalają nanosić teksty na opakowania, etykiety lub bezpośrednio na konkretne produkty. Nie są to jednak komunikaty wspierające promocję, ale konkretne informacje pozwalające konsumentom zidentyfikować producenta, rodzaj artykułów, ich skład, gramaturę, wagę oraz wiele innych parametrów technicznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje obowiązek umieszczania na wyrobach szeregu konkretnych danych. W praktyce oznacza to, że opakowania dla przemysłu mają za zadanie nie tylko zabezpieczenie wyrobów trafiających do dystrybucji. Ich celem z jednej strony jest identyfikacja marki, a z drugiej przekazanie wielu informacji o samym produkcie.

Czym powinien wyróżniać się druk przemysłowy?

Bardzo ważne jest, aby drukarnia opakowań przemysłowych dostosowała się do restrykcyjnych norm. Wiele przedsiębiorstw wdraża systemy zarządzania jakością, które nakładają na nich obowiązek przestrzegania ściśle określonych procedur. Dotyczy to nie tylko gatunku zastosowanych surowców, składów wytwarzanych artykułów oraz dbania o ich testowanie. Wydruki stanowią jeden z etapów całego procesu produkcyjnego, dlatego również podlegają pod obowiązujące przepisy. Wybrane technologie muszą być dostosowane do konkretnego zastosowania. Farby i materiały powinny być w 100% bezpieczne w kontakcie ze skórą oraz nie mogą wpływać negatywnie na towary.

Istotny jest dobór techniki, która pozwala uzyskać precyzyjne nadruki. Szczególne znaczenie ma to w przypadku niewielkich opakowań kartonowych. Duże ograniczenie dostępnej powierzchni wymaga wtedy zastosowania małych czcionek do nanoszenia składu produktów, kodów kreskowych, dat produkcji i ważności czy logo producenta. W tym przypadku znaczenie ma najwyższa dokładność, aby każdy konsument mógł swobodnie odczytać wszystkie potrzebne mu informacje. Dane bardzo często są nanoszone na tle atrakcyjnej grafiki, która stanowi wizytówkę wyrobu. Warto pamiętać, że nawet najciekawszy projekt może dużo stracić, gdy jakość druku będzie pozostawiać coś do życzenia.

Profesjonalna drukarnia opakowań najczęściej poleca swoim Klientom dodatkowe uszlachetnienia, które zwiększają atrakcyjność wizualną. Foliowanie, lakierowanie UV czy wycięcie w kartonikach okienek pozwala lepiej eksponować produkty (np. odcienie kredek, mazaków lub plasteliny bądź fantazyjne kształty kosmetyków).

Nowoczesne opakowania dla przemysłu

Do zastosowań komercyjnych najczęściej polecana jest technika offsetowa. Jest to druk płaski polegający na przenoszeniu aplikacji z formy (aluminiowej matrycy) na wybraną powierzchnię (poprzez odbicie na cylindrze pokrytym gumą). Proces ten pozwala bardzo szybko uzyskać dużą liczbę odbitek, dlatego jest doskonały do większych nakładów. Offset znakomicie sprawdza się do druku opakowań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego czy spożywczego (bezpośredni kontakt z żywnością).

Podsumowanie

Zróżnicowane wielkości i kształty kartonów, na które nanoszone są aplikacje, przesądzają o tym, że metoda offsetowa często wybierana jest również przez producentów RTV i tzw. małej elektroniki oraz urządzeń AGD czy artykułów szkolnych i papierniczych. Poszukujesz rzetelnego wykonawcy specjalizującego się w druku przemysłowym dla różnych branż? Drukarnia opakowań AMICUS realizuje zamówienia z całej Polski. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty!

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy