plenderu

Jak zrobić dobry plakat reklamowy - poradnik

Jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi i przekazanie komunikatu w ciekawy, a zarazem prosty sposób. Dobry plakat oddziałuje na odbiorców, a zawarty na nim przekaz pozostaje w podświadomości, skłania do refleksji lub budzi potrzebę zakupu. Jak zrobić plakat reklamowy, który doskonale sprawdzi się w kampanii biznesowej bądź społecznej? Specjalnie dla początkujących twórców, przygotowaliśmy krótki poradnik. Przeczytaj i stwórz dzieło, które będzie prawdziwą perełką w swojej kategorii!

Poznaj podstawowe funkcje plakatu

Dział reklamy zewnętrznej ma obecnie poważnego konkurenta w postaci Internetu, który daje niemal nieograniczone możliwości docierania do odbiorców za pośrednictwem wielu różnych kanałów. Jednak dobrze zaprojektowany plakat promocyjny to doskonałe wsparcie dla strategii każdej marki. Daje on duże pole do popisu i stanowi prawdziwy sprawdzian dla kreatywności twórcy.

Oryginalna grafika oraz intrygujący przekaz na plakatach potrafią uwieść przechodniów i na długo pozostać w ich pamięci. Pełnią one funkcje informacyjne i sprzedażowe, dlatego powinny być dopracowane w każdym calu. Tutaj często im mniej, tym lepiej. W odróżnieniu od ulotki czy strony internetowej plakat reklamowy nie musi zawierać dużo tekstu. Można zwrócić uwagę na markę, konkretny produkt, wydarzenie (np. koncert, festiwal, premierę filmową czy wernisaż) lub akcję społeczną. Celem jest przykucie wzroku, wzbudzenie zainteresowania i zachęcenie do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami.

Za wzór może posłużyć kampania sieci sklepów LIDL sprzed kilku lat. Wówczas na ulicach polskich miast i miasteczek pojawiły się plakaty promocyjne z Pascalem Brodnickim i Karolem Okrasą. Wywołały one ogromne poruszenie wśród opinii publicznej – mimo że poza zdjęciami słynnych kucharzy nie zawierały żadnych innych objaśnień.

Gotowy materiał trafia na billboardy, tablice i słupy ogłoszeniowe, wiaty przystanków oraz do gablot w galeriach handlowych itp. Są to miejsca z dużym natężeniem ruchu, co sprawia, że łatwo jest dotrzeć z komunikatem do szerokiej grupy docelowej.

Jakie są cechy dobrego plakatu?

Zastanawiasz się, jak zrobić dobry plakat? Podstawowe zasady tworzenia wskazują, aby wysoką estetykę połączyć z przejrzystością. Projekt wprawdzie może być mini-dziełem sztuki, ale raczej tej użytkowej. Odniesienia do literatury, malarstwa czy kultury masowej są mile widziane, ale nie można przesadzić z alegoriami i tzw. drugim dnem zrozumiałym jedynie dla wąskiej grupy.

Przekaz musi być mocny i intrygujący, ale jednocześnie czytelny dla przeciętnego odbiorcy. Cechy dobrego plakatu to przede wszystkim prostota i zwięzłość. Powinno wystarczyć jedno spojrzenie, aby można było zapoznać się z zawartą treścią. Można sięgnąć po kontrowersje. Zawsze należy jednak pamiętać o zachowaniu smaku, ponieważ to, co dla jednych jest zwyczajną ironią, innych może szokować lub nawet obrażać.

Jak zaprojektować plakat? Wybierz odpowiedni format

Kwestie techniczne są bardzo ważne. Zastanawiasz się, jak zaprojektować plakat reklamowy, który rzeczywiście będzie skuteczny? Dokładnie określ, gdzie będzie on umieszczony. To pozwoli Ci dobrać format pod kątem miejsc dystrybucji. Bardzo duże dzieła sprawdzą się podczas prowadzenia kampanii na billboardach. Gabloty, słupy i tablice ogłoszeniowe wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Pamiętaj, że plakat nie może być jednak za mały – wtedy bardziej będzie przypominał ulotkę i zginie na tle konkurencji zawieszonej tuż obok.

Ustalenie formatu ma znaczenie również ze względu na jakość grafiki. Musi ona zostać zaprojektowana pod kątem nośnika, aby każdy szczegół był dobrze widoczny na ostatecznej wersji.

Podsumowanie

Rozmyślasz nad tym, jak zrobić dobry plakat reklamowy? Powinieneś ustalić odbiorców kampanii i format, zadbać o przekaz oraz estetyczną grafikę wpisującą się w branding konkretnej marki. Pamiętaj, że nawet idealny projekt musi zostać przeniesiony na wysokiej jakości papier kredowy. Druk plakatów stanowi jedną ze specjalności naszej drukarni – zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy