plenderu

Lakierowanie druku - rodzaje i zastosowanie

Należy do najczęściej wybieranych technik uszlachetnień – lakierowanie druku pozwala podnieść wytrzymałość i odporność powierzchni na czynniki chemiczne lub uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo zabezpiecza farbę przed ścieraniem się, zwiększa sztywność i grubość. Specjalnie dla czytelników naszego bloga, przygotowaliśmy krótkie kompendium wiedzy na ten temat. Poznaj rodzaje i zastosowania tej popularnej metody.

Na czym polega lakierowanie druku?

Jest to proces, który polega na nakładaniu na całą powierzchnię lub jej część ciekłej substancji o ściśle określonej lepkości. Składa się ona z olejów schnących oraz naturalnych i syntetycznych żywic. Lakier w swoim składzie nie posiada barwników i wypełniaczy.

Lakierowanie całościowe i wybiórcze

Jednym z rodzajów jest lakierowanie całościowe. Pokrycie całego arkusza zwiększa jego sztywność i trwałość. Pewną pułapką jest to, że wydruk może stać się wtedy bardziej podatny na złamania. Technika ta często jest wybierana w miejsce foliowania, którego nie da się wykonać na papierze niepowlekanym oraz o niskiej gramaturze.

Typ wybiórczy pozwala uwypuklić i podkreślić wybrany fragment projektu. Często wykorzystuje się go do wyeksponowania firmowego logo, znaku graficznego, hasła reklamowego czy ważnego zdjęcia. Przy lakierowaniu wybiórczym należy wykonać specjalną maskę. Można wykorzystać dodatkowy kolor na elementy przeznaczone do zaakcentowania. Trzeba jednak pamiętać, żeby miał on włączony wariant „overprint” i nie czyścił tła znajdującego się pod nim.

Druga metoda obejmuje stworzenie oddzielnego pliku z detalami przeznaczonymi do wyróżnienia. W tym przypadku trzeba zachować wymiary do druku oraz prawidłowe miejsca na projekcie. Bardzo ważne jest to, że masek się nie rastruje.

Najważniejsze cechy lakierowania

Profesjonalne lakierowanie druku pozwala:

 • zmienić farbę drukarską – można uzyskać efekt połysku (w tym metalizowanego) lub zmatowienia,
 • zabezpieczyć powierzchnię – dzięki dodatkowej warstwie farba drukarska nie ściera się,
 • poprawić estetykę projektu – obserwator ma wrażenie, że wydruki zostały wykonane na profesjonalnym papierze fotograficznym,
 • usztywnić powierzchnię – lakierowanie pozwala użyć na okładki papieru o niskiej gramaturze, a jednocześnie uzyskać wysokiej jakości efekt.

Typy lakierów

W poligrafii najczęściej wykorzystuje się:

 • lakiery UV – składają się ze spoiw oraz fotoinicjatorów, które odpowiadają za zainicjowanie procesu polireakcji. Dodatkowo w formułach stosuje się stabilizatory, zmiękczacze i środki powierzchniowo czynne. Substancje nakłada się na wydruk, a następnie poddaje arkusze działaniu promienników UV, które suszą powierzchnię,
 • lakiery dyspersyjne – w recepturze znajduje się woda, polimery, woski i środki pomocnicze, które odpowiadają za elastyczność powłoki powstającej na wydruku. Schną one, wsiąkając w podłoże,
 • lakiery olejowe – znajdują się w nich mieszanki twardych i miękkich żywic, oleje, woski oraz specjalne środki wspomagające proces suszenia. Utleniają się na nałożonej powierzchni.

Największą popularnością cieszy się lakierowanie UV. Technika ta pozwala uzyskać wysoki połysk. Pokryte w ten sposób podłoże staje się odporne na żółknięcie, a arkusze ułożone w stosy się nie sklejają. Lakiery UV można nakładać na sucho lub mokro na wiele różnych podłoży. Dużym plusem jest także ich bardzo szybkie utrwalanie się na druku. Powierzchnia jest odporna na środki chemiczne, wilgoć i ścieranie.

Zastosowanie lakierowania

Ten typ uszlachetniania druku bardzo często wykorzystuje się podczas produkcji materiałów marketingowych. Wielu Klientów zamawia lakierowanie firmowych katalogów i broszur, kalendarzy, ulotek oraz okładek. Kolejnym popularnym zastosowaniem jest produkcja różnego typu opakowań.

Podsumowanie

Profesjonalne lakierowanie druku to doskonały sposób na poprawienie jego estetyki oraz trwałości. Poszukujesz sprawdzonego wykonawcy z dużym doświadczeniem w tym zakresie? Zapraszamy do kontaktu z Drukarnią AMICUS – wyjaśnimy Ci, jak dokładanie pracujemy i nadamy Twoim materiałom poligraficznym pięknego wyglądu!

 • Oceń ten artykuł
  (1 głos)
 • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy