plenderu

Jak wybrać właściwe opakowanie do produktu?

To właśnie od niego zaczyna się kontakt i decyzja zakupowa konsumenta. Opakowanie ma bardzo duży wpływ na to, jak produkt zostanie odebrany. Ogromna konkurencja na rynku sprawia, że powinno czymś się wyróżniać, być odbierane pozytywnie i jednoznacznie kojarzyć się z konkretną marką. Ważne jest jednak, aby nie tylko wpływało na emocje, ale i było praktyczne. Jak wybrać opakowania produktów, które spełnią wszystkie te cechy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności!

Dopasuj opakowanie do kanału dystrybucji

Chcesz zaprojektować idealne opakowanie produktu? Nie zapominaj o kanale dystrybucji. Zupełnie inne rozwiązania sprawdzą się na półkach supermarketu, a inne w sprzedaży online. Miejsce i czas, w którym konsument zetknie się z Twoim towarem, mają duże znaczenie. W tradycyjnym sklepie komunikat dociera do odbiorcy w momencie, gdy ten musi podjąć decyzję zakupową. Jednocześnie produkt jest wyeksponowany w otoczeniu wielu innych. W sprzedaży internetowej bezpośredni kontakt często ma miejsce już po dokonaniu zakupu, dlatego tutaj nie jest tak ważne przyciąganie uwagi za pomocą designerskiego projektu.

W praktyce opakowania przeznaczone do sieci dyskontów powinny skupiać się na wyeksponowaniu podstawowych cech wyrobu, które mogą zachęcić do zakupu przypadkowego Klienta. Przy towarze do dystrybucji w sklepach specjalistycznych, warto podkreślić jego szczegółowe cechy. W sprzedaży internetowej dane techniczne odbiorcy czytają oddzielnie, dlatego na kartonie lepiej wyeksponować np. możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów od tego samego producenta.

Jaka wielkość opakowania?

Wielkość opakowania powinna być starannie przemyślana. W uproszczeniu – w hurtowych gramaturach zwykle sprzedaje się tańsze wyroby, a te z wyższej półki trafiają do mniejszych pudełek. Zasada ta nie odnosi się do towarów kierowanych w stronę Klientów firmowych (np. profesjonalnych środków czystości dla firm sprzątających). Kawior w kilogramowej puszcze raczej nie zrobi wrażenia produktu Premium. A płyn do kąpieli reklamowany jako bardzo wydajny lepiej będzie wyglądał w butelce o nieco mniejszej pojemności.

Pamiętaj jednak, że duża powierzchnia, którą będziesz dysponować, wcale nie oznacza, że możesz zbombardować odbiorcę ogromną ilością informacji. Prostota i przejrzystość zawsze są w cenie. Oczywiście niektóre dane są wymagane przez normy prawne i nie wolno ich pomijać. Inne przekazy to głównie treści marketingowe, które powinny być idealnie dopasowane do zawartości, ale raczej zwięzłe. Krótkie hasło reklamowe mówi o wiele więcej niż długie wywody, których konsument i tak najpewniej nie przeczyta. Informacje, ciekawostki i inspiracje możesz zaś przenieść do świata digitalu, a na opakowaniu zamieścić kod QR, który Klient będzie mógł odczytać na swoim komputerze czy smartfonie.

Zwróć uwagę na to, że w sprzedaży stacjonarnej istnieje pewna zależność – większe kartony ustawia się zwykle na dolnych półkach, a mniejsze na górnych. Gdy postawisz na duże opakowania, mogą one stać się w sklepach mało widoczne, ponieważ większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na towary ułożone na poziomie ich wzroku. W Internecie hurtowe pojemności są mile widziane, ponieważ pozwalają zaoszczędzić, a przesyłkę i tak kurier dostarcza bezpośrednio pod drzwi.

Jaki rodzaj opakowania?

Z wielkością opakowania produktu bezpośrednio wiąże się jego:

  • rodzaj, czyli surowiec, z którego powstaje,
  • kształt,
  • naniesiona grafika.

Dla delikatnych wyrobów najlepsze będą pudełka fasonowe, które mają grube ścianki z tektury i dobrze zabezpieczają zawartość przed uszkodzeniem. Szkło i ceramika wymagają dodatkowych wypełnień w środku kartonów.

Podsumowanie

W Drukarni AMICUS wykonujemy m.in. pudełka kartonowe dla branży spożywczej, cukierniczej, kosmetycznej, farmaceutycznej oraz przemysłu. Realizujemy zarówno zlecenia standardowe, jak i niestandardowe. Szczególną wagę przykładamy do najwyższej staranności wykonania. Odwiedź naszą stronę i poznaj szczegóły oferty dopasowanej do różnych potrzeb.

  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy