plenderu

Papier firmowy - jak zrobić dobry projekt? Poznaj zasady

Doskonale uzupełni identyfikację wizualną Twojej marki. Papier firmowy wykorzystywany jest przez coraz więcej jednostek, którym zależy na stworzeniu spójnego wizerunku, podkreślającego profesjonalizm i dbanie o nawet najmniejsze szczegóły. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak zrobić papier firmowy, który wywoła doskonałe wrażenie na Twoich kontrahentach i klientach!

Jakie dane umieścić na papierze firmowym? Poznaj podstawowe zasady!

Przygotowujesz właśnie projekt i chcesz, aby podkreślał profesjonalizm Twojej marki? Zachowaj obowiązujące zasady. Pamiętaj, że papier firmowy musi być estetyczny, wpisywać się w wizerunek, ale także zawierać wszystkie dane ułatwiające kontakt.

Powinno na nim znaleźć się:

 • logo,
 • adres,
 • telefony kontaktowe,
 • e-mail,
 • adres strony internetowej.

Opcjonalnie możesz również umieścić chwytliwe hasło reklamowe. Pamiętaj jednak, aby było ono krótkie. Nadmiar informacji nie może przytłaczać, ponieważ papeteria stanowi jedynie tło dla treści, które będą na niej drukowane lub notowane ręcznie.

Dane można drukować jednostronnie lub dwustronnie (wtedy stopkę dodaj również z tyłu).

Papier firmowy – szablon czy własny projekt?

Możesz wykorzystać gotowy wzór lub stworzyć swój własny projekt. Które rozwiązanie jest lepsze? Wiele zależy od Twoich indywidualnych oczekiwań oraz doświadczenia graficznego.

Osoby, które na co dzień niewiele mają wspólnego z projektowaniem materiałów reklamowych, mogą obawiać się braku poczucia estetyki. Wtedy dobrym pomysłem jest poszukiwanie sprawdzonych szablonów. Ciekawą alternatywę stanowi mockup. W licznych serwisach internetowych znajdziesz darmowe grafiki, które możesz wstawić na swój papier firmowy i obejrzeć projekt tak, jak będzie wyglądał w rzeczywistości. W ten sposób szybko ocenisz efekt i sprawdzisz, czy konkretny dodatek Ci pasuje.

Jak zrobić papier firmowy?

Nie wiesz, jak zrobić papier firmowy i czy nie będziesz potrzebować do tego specjalistycznego oprogramowania?

Wystarczy Ci podstawowy pakiet biurowy – estetyczną papeterię bez problemu zaprojektujesz w Wordzie:

 1. W sekcji „Utwórz” wybierz „Nowy dokument”.
 2. Zapisz pusty dokument.
 3. Na karcie „Wstawianie” wybierz przycisk „Nagłówek” i opcję nagłówka, która Ci najlepiej odpowiada. Teraz przesuń go odpowiednio, aby wpisał się w Twój projekt papieru. Określ w nim dane adresowe i kontaktowe swojej firmy lub organizacji.
 4. Pamiętaj, aby każdy parametr zacząć od nowej linijki (nazwę firmy, numer telefonu itp. oddzielaj enterami). Dzięki temu poszczególne elementy trafią do kolumny, którą potem będziesz mógł edytować. Teraz do każdej pozycji z bloku wybierz czcionkę, jej rozmiar (co najmniej 7 punktów) i kolor. Pamiętaj, aby treść z nazwą marki była co najmniej o 2 punkty większa niż danych kontaktowych (możesz wyróżnić ją także innym kolorem).
 5. Na karcie „Wstawianie” wybierz przycisk „Obraz” i otwórz plik z logo Twojej marki. Następnie ustaw jego rozmiar i pozycję.
 6. W zakładce „Wstawianie” wybierz przycisk „Nagłówek”, a następnie dobierz z rozwijanego menu stopkę, która najlepiej Ci odpowiada. Pamiętaj, że musi ona wizualnie równoważyć się z wcześniej wybranym nagłówkiem. W stopce wpisz dane adresowe, możesz wstawić również krótkie motto (dobrze będzie wyglądać napisane kursywą) czy zakres czynności jednostki.
 7. Zapisz utworzony plik.
 8. Wydrukuj swój projekt i sprawdź, jak prezentuje się jego wstępna wersja.

W Wordzie dostępne są również gotowe formularze, które posłużą jako świetny wzór dla papieru firmowego. Znajdziesz je w sekcji „Utwórz”. Tutaj wystarczy wybrać jedną z kategorii (np. biznes) i edytować.

Podsumowanie

W naszej ofercie znajdziesz profesjonalny druk papieru firmowego w formatach A6, A5, A4 oraz A3 (gramatura 80, 90, 100 lub 120 g/m2). Możesz wybrać opcję kolorową lub czarną (jednostronnie, dwustronnie) oraz dodatkowe uszlachetnienia (np. warstwę folii introligatorskiej). Nasz zespół może przygotować dla Twojej firmy spersonalizowany projekt papeterii, który będzie dopasowany do oczekiwań. Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem drukarni.

 • Oceń ten artykuł
  (1 głos)
 • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy