plenderu

Przywieszki Tyvek - co to jest i jakie mają zastosowania?

Potrzebujesz mocnych i trwałych, a jednocześnie estetycznych przywieszek na swoje produkty? Obecnie na rynku znajdziesz prawdziwe bogactwo podłoży, które mogą stać się doskonałą alternatywą dla klasycznego papieru czy popularnej folii. Jednym z nich jest Tyvek. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to tak naprawdę jest oraz jakie zastosowanie znajduje.

Czym jest Tyvek?

Jest to materiał, który powstaje z włókien polietylenowych łączonych ze sobą pod wpływem temperatury i ciśnienia. W ten sposób tworzone są arkusze i rolki membrany o dużej przepuszczalności. Papier Tyvek wyglądem do złudzenia przypomina białą, pogniecioną kartkę. Jednak jest od niej bardziej odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, nie niszczy się pod wpływem wysokiej temperatury, promieniowania słonecznego, wody czy tłuszczów. Wolniej się starzeje, jest lekki i plastyczny, co pozwala go dowolnie formować i przycinać.

Jakie właściwości wykazuje Tyvek?

Ta cieniutka membrana swoją rosnącą popularność zawdzięcza wyjątkowym właściwościom fizycznym. Tyvek jest odporny na przetarcia (zarówno na sucho, jak i mokro), działanie pleśni oraz grzybów. Nie uszkadza się pod wpływem oddziaływania większości kwasów, zasad czy soli (woda morska nie niszczy jego struktury nawet do trzech miesięcy). Kolejną cechą jest wysoka wytrzymałość na zginanie - papier typu Tyvek można marszczyć i giąć niemal w nieskończoność, a jego powierzchnia nie straci swoich walorów.

Materiał ten jest przystosowany do wykorzystania w warunkach do -75 stopni C i do +80 stopni C. Kurczy się w temp. +118 stopni C, a topi w +135 stopniach C. Gwarancja sięga nawet 20 lat (przy magazynowaniu w temperaturze pokojowej, bez promieni słonecznych). Jego struktura zaczyna się zmieniać dopiero po ok. trzech miesiącach ekspozycji na silne promienie UV.

Bardzo wysoka wytrzymałość połączona jest z bezpieczeństwem użytkowania. Tyvek ma neutralne pH 7 i jest nietoksyczny. Szereg badań na skórze potwierdził, że nie wywołuje podrażnień, obrzęków czy innych reakcji alergicznych.

Wykorzystanie Tyvek

Doskonałe właściwości sprawiają, że popularność Tyvek cały czas rośnie. W świecie mody producenci sięgają po niego jako po alternatywną tkaninę, z której szyte są ekstrawaganckie T-shirty, sukienki, bluzki czy koszule. Wykorzystywany jest także w produkcji maskotek, zasłonek prysznicowych, abażurów do lamp, koców, latawców. Bardzo często powstają z niego metki.

 

przywieszka Tyvek w kolorze jasnym zielonym

Przywieszki Tyvek

W poligrafii i reklamie coraz szersze zainteresowanie wzbudzają przywieszki z Tyvek. Połączenie wysokiej plastyczności z odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne sprawia, że materiał ten zastępuje tradycyjne metki tekturowe, które nie sprawdzają się w trudniejszych warunkach.

Kolejną zaletą produktu z włókien polietylenowych jest dobra drukowalność. Sprawdza się jako podłoże dla druku tradycyjnego i cyfrowego (m.in. w technice UV, sitodruku, termotransferze, offsecie). Jest mniej chłonny niż klasyczny papier, dlatego atrament schnie na nim nieco dłużej. Jego powierzchnia wyróżnia się jednak dobrą przepuszczalnością, dlatego proces ten i tak jest szybszy niż na folii i innych tworzywach sztucznych. Najlepszy efekt można uzyskać przy zastosowaniu tuszy przeznaczonych do materiałów syntetycznych.

Zastosowanie przywieszek Tyvek

Trwałe przywieszki Tyvek świetnie sprawdzą się dla produktów magazynowanych w specyficznych warunkach. Można wykorzystać je na przetwory, surowe mięso, wędliny i wszelkiego typu mrożonki. Często sięgają po nie producenci chemikaliów, roślin doniczkowych i sadzonek, wyrobów przemysłowych, materiałów budowlanych. Połączenie plastyczności z wysoką estetyką sprawia, że dobrze wpisują się w proces znakowania odzieży (jako etykiety reklamowe lub markowe czy wszywki informacyjne), koców, kołder, poduszek, materacy, mebli tapicerowanych.

Profesjonalne przewieszki - projekty i druk

Chcesz wypróbować możliwości Tyvek? W drukarni AMICUS projektujemy i drukujemy przywieszki na zamówienie klientów działających w wielu różnych branżach. Nasi doświadczeni graficy mogą Ci pomóc przygotować stylowy projekt, a doradcy dobrać materiał najlepiej dostosowany do specyfiki konkretnych produktów. Poznaj szczegóły oferty i zamów rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.

 
  • Oceń ten artykuł
    (0 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy