plenderu

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

druk cyfrowy książek druk cyfrowy książek

Marzy Ci się samodzielne wydanie swojego dzieła? Początkujący pisarze często mają problem, jak oszacować takie przedsięwzięcie. Zebraliśmy podstawowe informacje, które pozwolą Ci ocenić, ile kosztuje przygotowanie i druk cyfrowy książek, gdy za całą operacją nie stoi wydawnictwo pokrywające koszty w zamian za prowizję od sprzedaży. Przeczytaj i dowiedz się, ile musisz zainwestować, aby przenieść utwory na papier.

Co wpływa na cenę wydania książki?

Ostateczna cena wydania książki uzależniona jest od wielu czynników. Pamiętaj, że produkt jest efektem wielu prac, a za każdą kolejną usługę musisz zapłacić. Czasami drukarnia cyfrowa udostępnia użytkownikom specjalny kalkulator. Narzędzie to pomaga oszacować koszty wydawnicze. Są one jednak przybliżone, ponieważ najczęściej nie uwzględniają m.in. przygotowania tekstu do druku (redakcji, korekty, łamania).

Liczba stron

Pierwszą kwestią jest nakład. Musisz zapłacić za każdą kartkę. Przy wielu książkach cena za stronę będzie jednak niższa. W praktyce oznacza to, że druk cyfrowy 10 czy 100 sztuk jest opłacalny głównie wtedy, gdy są to wydawnictwa reklamowe czy firmowe. Literaturę najczęściej wydaje się w większych nakładach. Tutaj raczej wykorzystuje się tradycyjny offset, bo wystarczy przygotowanie jednego prototypu formy, aby móc powielać kolejne tysiące egzemplarzy.

Weź pod uwagę także kolor czcionki. Dla podstawowych wydawnictw wystarczą wydruki czarno-białe. Kolory zwykle stosuje się dla albumów, w których znajdują się zdjęcia, tabele i inne grafiki.

Gatunek papieru

Najtańszy jest papier ekologiczny, który w całości powstaje z makulatury. Doskonale wpisuje się on w modny trend zero waste. Ma odcień szary lub jasnobrązowy, który nie wyróżnia się najwyższą estetyką. Klasyczny papier biały jest droższy i to on najczęściej wykorzystywany jest do druku książek, bo znajduje uznanie w oczach odbiorców.

Format

Najbardziej poręczny jest A5 (zeszytowy). A4 polecany jest dla encyklopedii oraz ozdobnych albumów. Dzieła kieszonkowe (A6) są tańsze, ale niewielkie czcionki utrudniają czytanie.

Rodzaj okładki

Jej rodzaj dopasuj do liczby stron. Tańsze jest drukowanie cyfrowe książki w miękkiej oprawce. Zależy Ci na lepszej ochronie zawartości i eleganckim wydaniu? Za oprawę twardą trzeba dopłacić. Gotowe dzieło będzie jednak odporniejsze na zagięcia i zniszczenia oraz będzie lepiej prezentować się w biblioteczce. Do wydań specjalnych możesz zastosować dodatkowe zdobienia (np. złocenia liter, które przyciągną uwagę). Koszt indywidualnego projektu nie jest najniższy, ale dla wielu czytelników wygląd tomów ma duże znaczenie i wpływa na decyzję zakupową.

Koszty przygotowania do druku

Wydanie własnej książki wymaga odpowiedniego przygotowania pliku do druku. Gdy zależy Ci na profesjonalnym efekcie, niezbędna jest redakcja (dla dzieł naukowych także merytoryczna). Ważna jest skrupulatna korekta tekstu. Potrzebny będzie specjalista odpowiedzialny za poprawienie błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i składniowych oraz wygładzenie stylu.

Następnym krokiem jest formatowanie i skład. Niezbędne jest justowanie, dobór czcionki i jej wielkości, zaznaczenie nagłówków czy cytatów, podział na rozdziały, przygotowanie spisu treści. Ewentualne tabele i ilustracje należy dopasować do stron.

Cały ten proces jest ważny, by powstały egzemplarze bez błędów. Jego koszt to około 3000-4000 zł (w zależności od długości oraz tematyki). Pod uwagę należy wziąć także opłatę za transport do księgarni w całym kraju, który może sięgać kilkunastu groszy od sztuki.

Ile ostatecznie kosztuje wydanie książki?

W ogólnym rozrachunku koszt wydania jednej książki waha się w granicach od 2 do 10 zł. Są to jednak ceny dużych nakładów standardowych. Za druk cyfrowy stu albumów A4 w twardej oprawie można zapłacić do około 30-40 zł (w przeliczeniu za egzemplarz).

Drukarnia cyfrowa – sprawdź naszą ofertę!

Mamy bogate doświadczenie w wydrukach cyfrowych oraz offsetowych. Wykonujemy opakowania dla wielu branż, materiały reklamowe, etykiety oraz wiele innych druków poligraficznych. Dysponujemy własną introligatornią, która zajmuje się oprawami wydawnictw. Planujesz wydanie własnej książki? Zapraszamy do kontaktu. Chętnie poznamy Twoje potrzeby i doradzimy najlepsze rozwiązania.

  • Oceń ten artykuł
    (4 głosów)
  • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy