plenderu

Drukowanie pudełek i kartonów - jak to się robi?

Opakowanie kartonowe produktów zarówno przemysłowych, jak i rolno-spożywczych, pełni szereg ważnych funkcji. Kartony z nadrukiem nie tylko zabezpieczają towar w trakcie magazynowania, transportowania i ekspozycji sklepowej, ale także odgrywają rolę nośnika informacji i reklamy. Odpowiednio dobrana kolorystyka i rozmieszczenie danych produktowych może bowiem przyciągnąć uwagę potencjalnego kupca i skłonić go do dokonania zakupu. Drukowanie pudełek z tektury odbywa się z wykorzystaniem różnych technologii. W tym artykule prezentujemy technologię offsetową. Zapraszamy do lektury!

Technologia offsetowa drukowania na kartonie

Technologia offsetowa gwarantuje najwyższą jakość i wizualny efekt. Drukowanie na kartonie z wykorzystaniem tej metody to doskonałe rozwiązanie przy wieloseryjnej i masowej produkcji — jest bardziej opłacalna niż druk cyfrowy. Im bowiem wyższy nakład, tym niższy koszt jednostkowy.

Offset to technika drukowania płaskiego. Obraz jest przenoszony z formy drukowej (zwanej "płytą" w postaci cienkiej blachy aluminiowej) na podłoże za pomocą pośredniego cylindra pokrytego gumą, tzw. obciągu. Elementy drukujące mają właściwości hydrofobowe (niezwilżane przez wodę), a podzespoły niedrukujące — hydrofilowe (zdolne do pochłaniania wilgoci). W rezultacie nadruk na kartonie pozwala na umieszczenie wyraźnej i trwałej informacji o produkcie, producencie oraz danych ostrzegających w przypadku artykułów niebezpiecznych czy wrażliwych na uszkodzenia (np. szklanych, oświetleniowych).

Do uzyskania wielobarwnych obrazów wykorzystuje się specjalne lakiery i farby poprawiające zarówno estetykę, jak i cechy użytkowe opakowania.

Drukowanie pudełek — jakie farby offsetowe?

Farby offsetowe ze względu na zastosowanie w drukowaniu można podzielić na dwie zasadnicze kategorie, do druku:

 • arkuszowego, gdzie podłożem są wycięte arkusze,

 • zwojowego, w którym farba utrwalana jest przez odparowanie wysokowrzącego rozpuszczalnika (heat-set) lub wsiąkanie (cold-set).

W poniższej tabeli przedstawiono przeciętne składy procentowe powyższych farb.

Skład farb offsetowych do drukowania kartonów i pudełek

Składniki

Rodzaj farby

arkuszowe

heat-set

cold-set

Pigmenty

15-25

15-25

20-25

Oleje schnące/alkidale

20-30

5-15

1-12

Żywice

20-25

25-35

8-12

Olej mineralny

20-25

25-40

50-60

Pozostałe

5-10

5-10

1-5

Farby do offsetowego drukowania kartonów i pudełek charakteryzują się bardzo dużą intensywnością barwy, znaczną światłotrwałością.

Obróbka introligatorska druku na kartonie

Jedną z wielu czynności wykonywanych w procesie wykonywania nadruków jest także wykrawanie (wycinanie) z arkusza kartonu określonego kształtu pudełka. Proces ten określany jest fachowym terminem sztancowania. Technika opiera się na wykorzystaniu specjalnego wyprofilowanego noża (wykrojnika). Sztancowanie jest niezbędne w procesach produkcyjnych różnego rodzaju opakowań jednostkowych wyrobów wytwarzanych na potrzeby m.in. przemysłu:

 • spożywczego,
 • cukierniczego,
 • piekarniczego,
 • kosmetycznego,
 • farmaceutycznego,
 • chemicznego,
 • motoryzacyjnego.

Kolejną czynnością, dzięki której arkusz kartonowy uzyskuje formę pudełka gotowego do złożenia, jest proces klejenia. Nie można również zapomnieć o uszlachetnianiu, mającym na celu nadanie opakowaniu finalnej estetycznej postaci. Doskonałe nasycenie barw, niepowtarzalny kontrast grafiki, niższa cena jednostkowa niż przy druku cyfrowym, wysoka jakość obrazu i tekstu – to najważniejsze zalety metody offsetowej wykorzystywanej podczas drukowania kartonów.

Kartony z nadrukiem offsetowym — skuteczna reklama produktów i firmy

Dynamiczny rozwój technologii offsetowej drukowania na kartonie jest wynikiem rozpowszechniania się cyfrowego naświetlania. Dzięki tej technice wydatnie uległ czas realizacji zamówień oraz nastąpiła poprawa jakości grafiki i tekstu na pudełkach, które stanowią skuteczną formę reklamy produktów i prezentacji samej firmy. Szukasz profesjonalnej drukarni wykorzystującej najnowszą technologię nadruku na opakowaniach przeznaczonych do różnych rodzajów artykułów? Zapraszamy do kontaktu. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się o jakości drukarek, jakimi dysponujemy!

 • Oceń ten artykuł
  (0 głosów)
 • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy