plenderu

Foliowanie druku - na czym polega?

Foliowanie druku - Drukarnia Amicus Foliowanie druku - Drukarnia Amicus

Uszlachetnianie to doskonały sposób na podniesienie trwałości i atrakcyjności wizualnej materiałów. Druk broszury, folderów lub wizytówek z wykorzystaniem technik uszlachetniających korzystnie wpływa na wizerunek firmy i wzbudza zainteresowanie klientów. W niniejszym artykule przedstawiamy istotę foliowania – jednego z najpopularniejszych sposobów wzbogacania wydruku. Przeczytaj i sprawdź, czym wyróżnia się ta forma modyfikacji na tle pozostałych metod poligraficznych i dlaczego warto ją zastosować. 

Czym jest uszlachetnianie druku?

Uszlachetnianie jest czynnością, którą wykonuje się w celu zwiększenia walorów fizycznych i estetycznych zadrukowanych materiałów. Druk etykiet, katalogów lub notesów z wykorzystaniem usługi wzbogacania polega na pokryciu papierowej powierzchni specjalistyczną warstwą tworzywa. Do najpopularniejszych aktualnie technik modyfikacji wydruku należą:

 • foliowanie,

 • lakierowanie,

 • hot-stamping,

 • kalandrowanie,

 • tłoczenie,

 • sztancowanie.

W niniejszym artykule przyjrzymy się charakterystyce i zaletom pierwszej z wymienionych metod. 

Jak przebiega foliowanie druku?

Jak sama nazwa wskazuje, proces foliowania polega na obustronnym pokryciu oryginału cienką, przezroczystą folią laminacyjną za pomocą specjalistycznego urządzenia – foliarki. Powyższa czynność może być wykonywana różnymi sposobami:

 • na gorąco,

 • na mokro (zimno),

 • techniką mieszaną.

Arkusz przeznaczony do foliowania druku na gorąco zawiera klej, który aktywowany zostaje w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. W przypadku urządzeń pracujących na zimno do scalenia folii z powierzchnią papieru dochodzi w wyniku odpowiedniego nacisku. Nowoczesne sprzęty oferują szereg funkcji dodatkowych, zapewniających pełną kontrolę nad procesem powlekania, np. programatory prędkości i siły nagrzewania.

Czym różni się foliowanie od laminowania?

Choć oba pojęcie są często używane zamiennie, foliowanie i laminowanie druku to nieco inne czynności. Drugi z wymienionych jest procesem droższym – wykonuje się go wyłącznie na gorąco, z wykorzystaniem arkuszy o większej grubości. Ponadto, dochodzi tutaj do tzw. enkapsulacji, czyli całkowitego zamknięcia papieru wewnątrz „okładki”.

Zalety foliowania druku

Jak już wspomnieliśmy, zwiększenie walorów estetycznych wydruku nie jest jedyną zaletą zabiegu foliowania lub laminowania. Pokrycie folią to najskuteczniejszy sposób zabezpieczenia materiałów przed wpływem czynników zewnętrznych. Zapewnia odporność na ścieranie, zarysowania i innego typu uszkodzenia mechaniczne. To również doskonałe wyjście aby zapobiec zalaniu lub zawilgoceniu dokumentu. Laminaty zawierają filtr UV, który zdecydowanie opóźnia proces blaknięcia kolorów pod wpływem promieniowania słonecznego.

Jakie są rodzaje folii do laminowania?

Arkusze laminatów różnią się formatem, grubością i rodzajem powierzchni (matowe, błyszczące). Powyższe parametry znacząco wpływają na trwałość i walory estetyczne druku i można dobierać je zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Folie sztywne znakomicie sprawdzą się w przypadku wizytówek oraz dokumentów przechodzących „z rąk do rąk”. Modele matowe będą dobrym wyborem wtedy, gdy zależy Ci na eliminacji refleksów świetlnych.

Warto pamiętać o tym, że wymiary foli muszą być ściśle przystosowane do możliwości posiadanego urządzenia (foliarki lub laminatora), które pracuje jedynie w ograniczonym zakresie. Ważnym aspektem jest także rodzaj tworzywa. Jeden z najpopularniejszych materiałów stanowi dwustronnie orientowany polipropylen (BOPP), charakteryzujący się bardzo dobrą zgrzewalnością i właściwościami mechanicznymi.

Zadbaj o estetykę Twojego wydruku!

Laminowanie i foliowanie to techniki poligraficzne, które istotnie wzbogacą efekt końcowy wydruku. Jeżeli jesteś zainteresowany zwiększeniem trwałości i atrakcyjności dokumentów bądź materiałów promocyjnych, koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Amicus to drukarnia cyfrowa i offsetowa o szerokim zakresie specjalizacji. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 • Oceń ten artykuł
  (2 głosów)
 • Dział: Blog

Skomentuj

Powrót na górę

Nasi Partnerzy